Jak správně pečovat o šperky/bižuterii

Bižuterie je vyrobena z komponentů, které nejsou tak trvanlivé jako drahé kovy. Aby Vaše šperky zůstaly co nejdéle takové, jaké jste si je zakoupili, je třeba dodržet několik zásad.

1.  Základní pravidlo: bižuterii navlékáme vždy jako poslední a svlékáme jako první.

2.  Životnost bižuterie zkracují nejrůznější parfémy, líčidla a laky na vlasy, tedy obecně kosmetika. Chemické látky, které jsou v nich obsažené, mohou narušit a v horším případě i poškodit povrchovou úpravu bižuterie. Pokud se chystáte do společnosti, je vhodné provést nejprve veškeré kosmetické úpravy a až následně se zkrášlit bižuterií.

3.  Naopak při návratu domů je vhodné odkládat bižuterii jako první. Při svlékání byste totiž mohli poškodit nejen šperky, ale také svůj oděv.

4.  Bižuterie nepatří do vody, je proto žádoucí ji před koupelí odložit. A to nejen doma ve vaně či sprše, ale i v bazénu nebo u moře. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje bižuterii znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce.

5.  Není vhodné s bižuterií spát, protože by se kovové komponenty mohly zdeformovat.

6.  Bižuterii si odkládejte při sportu. Nejenom že byste si mohli ublížit, ale navíc pot bižuterii také nesvědčí.

7.  Bižuterii je vhodné ukládat na speciální stojánky nebo háčky. Nejlépe je uložit bižuterii do šperkovnice, kde budou chráněny proti všem vlivům světla, vlhkosti a podobně.

8.  Lankovou bižuterii ukládáme do sáčků zamotanou dokulata, abychom lanko nezlomili. Pokud se lanko zlomí, už se nedá narovnat.

9.  Bižuterie a šperky s kombinací bižuterních prvků jsou určeny k příležitostnému nošení.

10.  I přes dodržování výše uvedených doporučení budou na bižuterii časem patrné známky opotřebení, nejedná se o závadu, ale o běžné opotřebení. Pokud ale budete tato doporučení dodržovat, bižuterie si po dlouhou dobu zachová svůj původní vzhled.