Jak správně pečovat o šperky/bižuterii

Bižuterie je vyrobena z komponentů, které nejsou tak trvanlivé jako šperky vyrobené z drahých kovů. Aby vaše šperky zůstaly co nejdéle takové, jaké jste si je zakoupili, je třeba dodržet několik zásad.

Zásady


  • Bižuterii navlékáme vždy jako poslední a svlékáme jako první.
  • Životnost bižuterie zkracují nejrůznější parfémy, líčidla a laky na vlasy, tedy obecně kosmetika. Chemické látky, které jsou v nich obsažené, mohou narušit a v horším případě i poškodit povrchovou úpravu bižuterie. Pokud se chystáte do společnosti, je vhodné provést nejprve veškeré kosmetické úpravy a až následně se zkrášlit bižuterií.
  • Naopak při návratu domů je vhodné odkládat váš šperk jako první. Při svlékání byste totiž mohli poškodit nejen šperky, ale také svůj oděv.
  • Bižuterie nepatří do vody, je proto žádoucí ji před koupelí odložit. A to nejen doma ve vaně či sprše, ale i v bazénu nebo u moře. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje bižuterii znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce.
  • Není vhodné s bižuterií spát, protože by se kovové komponenty mohly zdeformovat.
  • Bižuterii je vhodné ukládat na speciální stojánky nebo háčky. Nejlépe je uložit bižuterii do šperkovnice, kde budou chráněny proti všem vlivům světla, vlhkosti apod.
  • Lankovou bižuterii ukládáme do sáčků zamotanou dokulata, abychom lanko nezlomili. Pokud se lanko zlomí, už se nedá narovnat.
  • Bižuterie a šperky s kombinací bužuterních prvků jsou určeny k příležitostnému nošení.
  • Doporučujeme vaší bižuterii pravidelně čistit a to prostředky k tomu určenými. Používejte jemnou čistící tkaninu, tekuté roztoky nebo krémy přímo určené k ošetření bižuterie.
  • I přes dodržování výše uvedených zásad budou na bižuterii časem patrné známky opotřebení, nejedná se o závadu, ale o běžné opotřebení. Pokud ale budete tyto zásady dodržovat, bižuterie si po dlouhou dobu zachová svůj původní vzhled.
  • PŘI ŠPATNÉM ZACHÁZENÍ O DANÝ ŠPERK a při nepoužívání našich zásad, se šperk může poničit. Reklamace poté nebudou uznány.

Péče o šperky vyrobené z pravé kůže


Přírodní kůže (hovězí useň) je přírodní materiál. Díky svým přirozeným pórům na povrchu kůže dýchá a dokáže do sebe přijímat vlhkost, mastnotu, prach a různé nečistoty. Kůže je zároveň pevná a pružná. Pokud ji ale vystavíte nadměrné vlhkosti nebo velkému tahu může tyto vlastnosti ztratit a začít se deformovat či přetrhávat. To jsou přirozené projevy tohoto materiálu.

Zásady


  • OBNOVTE VLÁKNA KŮŽE - S používáním každá kůže ztrácí svou vlhkost a pružnost. Jak se useň vysušuje je více pravděpodobné, že se vlákna tvořící povrch kůže zlomí. Některá kůže má více přírodních olejů a jiná zase méně. Čím více používáme kožené šperky, tím rychleji se vysušují. Chceme-li zachovat perfektní stav šperku, musíme se snažit, aby kožená vlákna zůstala pružná a vláčná. Právě proto se obecně doporučuje impregnovat kůži. Doporučujeme vždy používat oleje, které jsou určeny na daný typ koženého produktu. Ale používat jakékoliv přírodní oleje je stále lepší, než žádné. Dávejte si ale pozor na složení oleje. Nikdy nepoužívejte produkty, které obsahují lanolin. Ten se používá hlavně v dětských ubrouscích a mohl by poškodit vlákna kůže. Ač to k tomu svádí, nikdy neutírejte kožené šperky dětskými ubrousky.
  • ZBAVTE SE NEČISTOT A PRACHU - Máte na svém koženém šperku nějakou skvrnu nebo nečistotu? Postačí použít vlažnou vodu. Existují ale také speciální oleje na přírodní bázi, které pomohou šperk očistit. Vždy ale doporučujeme tlačit opravdu jemně. Je mnohem lepší 100x přetřít skvrnu menším tlakem, než 10x vysokým tlakem. Při vyšším tlaku může totiž dojít k poškození vláken a to byste si opravdu moc nepomohli.
  • VODA - Kožené šperky by neměly zmoknout ani se nijak promáčet. Pokud se tak ale náhodou stane, nikdy je nevysoušejte pomocí tepla! Nepokládejte je na topení, nefénujte nebo cokoliv podobného. Jen šperky nechte přirozeně vyschnout při pokojové teplotě. Po vyschnutí doporučujeme například natřít kůži včelím voskem. Ale pozor kůže změní barvu. Proto vyzkoušejte vosk na malém místě, kde tmavší barva nepůjde tolik vidět. Rozhodně se s koženými šperky nekoupejte ani nesprchujte. Kožené náramky a náhrdelníky jsou vyrobeny z několika kusů kožených lanek, které můžou být k sobě spojené speciálním lepidlem.
  • EXTRÉMNÍ TEPLOTY - Tak jako každý šperk byste měli i kožené šperky udržovat mimo extrémní teploty. Pokud necháte kožený šperk ve vysokých teplotách, hroží, že vybledne a kůže zflekatí.
  • Při nesprávném zacházení s koženými šperky nebo zanedbáním jejich péče, materiál ztrácí na pružnosti, praská a ztrácí na své kráse. Naopak s trochou péče můžete prodloužit svému šperku jeho životnost i dlouhotrvající krásný vzhled.
  • PŘI ŠPATNÉM ZACHÁZENÍ O DANÝ ŠPERK a při nepoužívání našich zásad, se šperk může poničit. Reklamace poté nebudou uznány.

Péče o šperky z chirurgické oceli


Ocelové šperky se vyrábějí z kvalitní nerezavějící chirurgické oceli, která je dostatečně pevná, odolává korozi, je hypoalergenní a téměř ji nelze poškrábat. I díky těmto vlastnostem jsou dnes ocelové šperky vyrobené z chirugické oceli tak populární a vyrábějí se z ní řetízky, náhrdelníky, přívěsky, náušnice, prsteny...

Péče o šperky z chirurgické oceli není nijak složitá. Aby byly vaše ocelové šperky nádherné co možná nejdéle, přinášíme Vám tipy a triky na zachování jejich lesku a krásy.

Zásady


  • SKLADOVÁNÍ - Pro skladování šperků z chirurgické oceli využívejte oddělené prostory. Nejvhodnější je používat šperkovnici nebo alespoň látkové nebo PVC pytlíky, které oddělí jednotlivé kusy šperků od sebe. Chirurgická ocel je odolnější než třeba zlato nebo stříbro, proto je důležité uchovávat tyto druhy kovů zvlášť ( ocel by mohla poškrábat šperky z měkčích kovů). Vyvarujte se i zbytečnému tření o šperků o sebe, zabráníte tak poškrábání povrchu. Před spánkem šperky vždy sundejte a odložte na bezpečné místo.
  • KONTAK - Vyvarujte se kontaktu s různými tekutinami nebo chemikáliemi. Šperky z chirurgické oceli, nebo její komponenty, nejsou náchylné na kontakt s vodou, výjimkou však je pokud jde o šperk, který obsahuje lepené kamínky či krystaly, perly, keramiku nebo sklo - tyto šperky nikdy nenamáčejte v horké vodě! Zapracování těchto kamínků a dalších doplňků je ve většině případů provedeno lepením kamínků ke kovu. Vyhýbejte se proto kontaktu s vodou, párou, krémy, spreji, parfémy, laky na vlasy a dalšími chimikáliemi.
  • ODLOŽENÍ ŠPERKU PŘI PRÁCI - Šperky z chirurgické oceli jsou velice pevné, nevydrží však všechno. Při práci nebo jiné namáhavější činnosti šperk sundejte, mohlo by dojít k poškrábání nebo k jinému poškození šperku. Šperky nenoste v prašném prostředí ani v prostředí s výpary. Ocelové šperky vždy odkládejte i v době spánku.
  • ČIŠTĚNÍ - Čištění šperků z chirurgické oceli není nijak složité. Pro čištění šperků z chirurgické oceli použijte v případě nekamínkových šperků vlažnou mýdlovou vodu a opatrně vysušte jemným hadříkem (100% bavlna) do sucha. V případě kamínkových šperků navštivte klenotníka, kde vám šperk s největší opatrností vyčistí. Sami to nezkoušejte mohly byste kameny uvolnit.
  • PŘI ŠPATNÉM ZACHÁZENÍ O DANÝ ŠPERK a při nepoužívání našich zásad, se šperk může poničit. Reklamace poté nebudou uznány.