JAK SI VYBRAT PERLY?

jak vybrat perly

Perly jsou nejcennější drahokamy. Již 6 000 let lidé nosí perlové šperky, které nepotřebují žádné další ošetření a září přirozeným leskem. Hlavní stupně kvality perel jsou lesk, tloušťka a kvalita perleti (horní vrstva), barva, kvalita povrchu perly, tvar a velikost. Klíčový prvek určující kvalitu perly je kvalita a tloušťka perleti, zatímco tloušťka perleti definuje dlouhověkost perly, tak kvalita – její schopnost odrážet světlo. Vysoce kvalitní perleť poskytuje perleťově jasný lesk a duhovost podmíněnou silnou vrstvou. Při určování kvality perel věnujte pozornost pravidelnosti lesku, který odráží světlo, výskytu trhlin a třísek, tak i tloušťce perleti v blízkosti vyvrtaného otvoru (kde je vrstva perleti tenčí). Lesk musí být intenzivní. Perla musí zářit zevnitř, a nejen se třpytit ve světle. Jas lesku je určen světlem odráženým četnými vrstvami perleti. Perly nejvyšší kvality mají ostrý kontrast mezi nejsvětlejší částí zesvětlenými a ztmavenými částmi, které dohromady vytvářejí iluzi koule uvnitř perly. Před nákupem nezapomeňte prozkoumat perlu pod zářivkou a natáhnout ji do dlaně, abyste zajistili pravidelnost lesku. Nejlepší způsob, jak zkoumat perly, je umístit proti světle na šedém nebo bílém pozadí, které je perfektní pro určení kvality perel. V žádném případě nepoužívejte černé pozadí!

kultivace perel

Stejně důležitá je perleťová barva. Vyzkoušejte perly (položte si je na krk nebo obličej) a ujistěte se, že jejich barva odpovídá vaší barvě pokožky a vlasů. Zeptejte se, zda je barva přirozená, týká se to zejména barevných perel (šedá, světle modrá, černá atd.). Perly přirozené barvy často stojí více než bílé, zatímco perly potažené barvou stojí méně. Nejvzácnější a nejlepší bílé perly mají růžový odstín. Perly krémové barvy (slonová kost) stojí méně, protože jsou více rozšířené. Cena perel významně závisí také na intenzitě barev. Perly tmavších odstínů tedy budou stát víc než ty světlejší. Je možné najít perly přírodních odstínů: bílou, černou, šedou, zlatou, modrou, růžovou a zelenou.


Ujistěte se, že jste vše detailně prozkoumali perly a nenašli žádnou vadu. Ačkoliv perleťové charakteristiky lze nejlépe vidět na světlém pozadí, výskyt skvrn je nejlépe detekovat na tmavém, a to pomocí intenzivního a rozptýleného osvětlení. Perfektní perly jsou extrémně vzácné, takže drobné vady jsou přijatelné, pokud jsou ostatní vlastnosti (například lesk nebo tloušťka perleti) vynikající. Perly s jasným leskem lépe zakrývají nedokonalosti povrchu.

jak vybrat perly

V žádném případě není důležitý tvar perly. Existují tři hlavní typy tvaru perly: symetrický, sférický a barokní. Sférické perly jsou nejvzácnější, a proto jsou nejoblíbenější. Symetrické perly zahrnují mírně podlouhlé tvary, stejně jako perly ve tvaru hrušky, které stojí o něco méně ve srovnání s jejich sférickými perlami. Barokní perly jsou nepravidelného tvaru, a proto jsou nejlevnější.


Velikost perly je stejně důležitá jako její tvar. Velké kultivované perly jsou vzácné, a proto stojí víc. Akoya perly jsou nejdražší, protože dosahují průměru 7 mm. Když nakupujete perly, zeptejte se na velikosti
perel a porovnejte rozdíly v ceně perel podobné kvality, ale různých velikostí.

Dalším důležitým kritériem pro výběr perlových šperků je shoda kvality a velikosti perel.


Při výběru perel je důležité vzít v úvahu všechna výše uvedená kritéria výběru. Je třeba také pečlivě vybírat odstupňované perly. Sladění perel ovlivňuje náklady na šperky, zatímco špatně sladěné perly vypadají méně atraktivně a snižují účinek. Ujistěte se, že máte na paměti, že všechny perly ve vlákně mají otvory vyvrtané přesně na střed a jsou správně navlečené. Jinak budou mít šperky nepřesný vzhled a snižují jejich cenu.
Dbejte také na prozkoumání proměnlivých vlastností perel: jemný lesk, ale tvar je nepravidelný; tvar je pravidelný, ale lesk je slabý; lesk a barva jsou vynikající, ale povrch je nedokonalý; tvar je vynikající. O kvalitě perel se můžete dozvědět pouhým prozkoumáním.

Jak rozlišovat kultivované perly od přírodních perel?

Společné testy:


• Pokud vložíte perlu do silného elektromagnetického pole, přírodní perla zůstane nehybná, zatímco kultivovaná se otočí a zaujme určitou pozici (podél siločar).
• Existuje společné přesvědčení, že kultivovaná perla fluoreskuje zelenou barvou v ultrafialovém záření, zatímco přirozená – světle modrou barvou.
• Pokud prozkoumáte díru (pokud existuje) v perle pomocí 10násobného zvětšovacího skla, můžete vidět část mezi jádrem a horní vrstvou, která by měla mít tvar tenkého tmavého pruhu – to by byla znamení kultivované perly.
• Otvory v kultivovaných perlách jsou často obklopeny čipy (jsou měkčí než ty přírodní).


Vědecké metody výzkumu:


• Použití rentgenových paprsků: při pozorování správně pořízené fotografie kultivované perly lze obvykle zaznamenat dělící pás mezi jádrem a vrstvou perleti (v případě perel bez prstů jsou ve středu perly dutiny).
• Radioexamination: když je pozorována kultivovaná perla, je možné si všimnout dělícího pásu mezi jádrem a vrstvou perleti (v případě neuklizených perel jsou ve středu perly dutiny).
• Metoda máčení: perly se dávají do kapaliny o hustotě 2,7 - přírodní perly by se nepotopily.
• Pomocí mikroskopu: přírodní a kultivované perly zvlnily povrch, zatímco napodobeniny – ne