PÉČE O PERLY

Existují čtyři hlavní faktory, které mají nepříznivý vliv na perly; jedná se o vyšší teploty, vysokou vlhkost vzduchu, intenzivní světlo a znečištěné ovzduší.


Perly obsahují organickou látku, která může vysychat a rozpadat se, a proto mají perly určitou dobu života, mohou se začít ztmavovat, odlupovat se, a nakonec se zničí. To znamená, že je třeba věnovat zvláštní pozornost péči, aby perly zůstaly krásné a vydržely stovky let.


Jedna z metod, jak zabránit korozi je pravidelné nošení a péče. Když člověk nosí perly často, jsou neustále pod vlivem potních žláz (pot má subkyselinovou reakci). To zpomaluje proces dehydratace perel a upřednostňuje ředění erodovaných vrstev, které se postupně odstraňují, zatímco perla si zachovává svůj lesk. Perlové šperky vyžadují trochu zvláštní péče.


Perla musí být chráněna před ohřevem a otevřeným ohněm (vzhledem k tomu, že perly obsahují 2% vody, mohou praskat a ztrácet lesk). Chraňte je před působením kyselin, brusiv, výparům a kosmetiky. Klenotníci většinou „oživují“ perly slabými roztoky kyseliny chlorovodíkové nebo octové. Pokud jste si koupili perlové korálky, brož nebo perlový prsten, pamatujte, že byly vyrobeny živými bytostmi – měkkýši. Jejich životy nebyly promarněny, pokud si ceníte a chráníte jejich stvoření – drahocennou perlu.


Perly pravidelně umývejte jemným mýdlem. Perlové náhrdelníky navlečené na nit ale do vody nenamáčejte, očistěte je pouze vlhkým hadříkem nebo je vyleštěte bramborovým škrobem, abyste odstranili nahromaděné usazeniny a vlhkost.


Chraňte perly před vlhkostí, suchem a přímým slunečním zářením. Před koupáním si perly sundávejte. Vyhýbejte se kontaktu s parfémy, oleji nebo jíly. Vázání provazce zabrání tření perel o sebe a omezí se tím poškození. Je dobré nechat si perly každé dva nebo tři roky znovu namotat.


Perly uchovávejte na tmavém místě v krabičce určené pouze pro perly bez kontaktu s ostatními šperky. Perlový náhrdelník by neměl při uložení viset. Neuchovávejte perly na příliš suchých místech ani na příliš teplých místech, mohli by popraskat.