LEGENDY A POVĚRY O PERLÁCH
Jedna z legend praví, že všechny drahokamy pocházely z krve rozlité hadím králem Assurem při boji se zvířetem. Když se krev vylila na koryta řek, změnila se na rubíny, zatímco krvavě zbarvené písky Gangy se proměnily v granáty. Žluč poraženého krále, vylitá v poušti blízko moře, se změnila ve smaragd. Moře několik dní truchlilo za mrtvého krále a poté se mořské slzy se proměnily v perly. Podle jiné indické legendy byla perlou kapka deště, která se dostala dovnitř pláště.
„Mořské slzy“, „kapka prudkého deště“, „zkamenělý měsíční svit“, „stopy mořských nymf“ - existuje řada pověr, aby vysvětlili původ tohoto úžasného klenotu. V dnešní době tyto verze nemohou vyvolat nic jiného než úsměv.
V dávných dobách lidé věřili, že perly mohou léčit leukom nebo vřed rohovky. Posiluje zuby a dodává jim lesk. Pokud je budete držet v ústech, ovlivní to zdravě složení krve a sníží bolest srdce. V případě plivání krve pomáhá ke srážení krve. Pomáhá těhotným ženám úspěšně porodit dítě. Bohatí šlechtici pili víno z perlových šálků nebo s perlou uvnitř. Věřili, že by je to mohlo ochránit před otravou.
Podle všeobecných přesvědčení perly přinášejí štěstí, prosperitu a radost a jsou považovány za talisman.
Podle starověkých astrologů přinesly perly štěstí Pisceanům. Obzvláště se doporučovalo, aby je nosily mladé dívky a neprovdané ženy, bez ohledu na věk.
Perly dodávají dlouhověkost, orlí zrak, chrání před zlomyslností a umožňují předvídat budoucnost. Perlový prsten chrání před zloději a nepoctivými obchody.
Perly žijí spolu s majitelem: svítí, když je majitel zdravý a stmívá se, když zemře. Proto se perlám někdy říkalo „slzy smutku“.
Perly byly používány pro svou léčivou hodnotu již od jejich objevení člověkem. Je zajímavé, že moderní farmaceutický průmysl nadále používá perly v medicíně. Zejména perly, které mají horší kvalitu a nelze je použít ve špercích se drtí na jemný prášek a používají se k přípravě vysoce kvalitního farmaceutického vápníku.
Od starověké Číny a Indie až po středověkou Evropu a Arábii – a téměř v každé kultuře mezi nimi – byly perly používány k léčebným účelům, od afrodiziak až po léky na šílenství. Perly lze jednoduše nosit jako šperky pro jejich léčivou sílu, nebo je lze rozdrtit a vyrobit z nich lektvary, balzámy a masti používané k léčbě nejrůznějších onemocnění. Jedna legenda říkala, že perla umístěná v pupku může léčit žaludeční nemoci!
Dalšími poruchami, které lze léčit perlami, jsou amnézie, nespavost, astma, žloutenka, poruchy jater, srdeční choroby, sterilita a kousnutí hmyzem a hady.
Perly jsou zdrojem energie Jin, uklidňují a přináší rovnováhu mysli a těla, pomáhají při neurologických poruchách, poruchách ledvin, jater a zažívacího traktu. „Perlová voda“ - voda s několika perlami, které v ní zůstaly přes jednu noc se používá pro léčebné účely. Obecně se věří, že taková voda léčí krvácející dásně. Perlová voda má protizánětlivý, antibakteriální a obnovující účinek. Litoterapeuti tvrdí, že tato voda pomáhá obnovit menstruační cyklus.
Díky svému původu se perly považují za téměř živý drahokam. Neexistují žádné identické perly – každá z nich je jedinečná. Pokuste se tedy upustit od půjčování svých perel jiným lidem, dokonce i těm blízkým.
ZAJÍMAVOSTI
Jedna z nejslavnějších perel na světě (zaznamenaná v Guinnessově knize rekordů), zvaná „Le Grand“, byla kdysi majetkem Napoleona. Perla se vyznačuje svou velikostí – váží více než 20 g její aktuální cena je více než 2 500 000 $.
Jedna z největších perel světa váží téměř 100 g. To bylo také zaznamenáno v Guinnessově knize rekordů. Cena této perly je více než 4 500 000 $.
Nejneuvěřitelnější tvar má perla Alláha. Je pokryta prasklinami, díky čemuž je podobná lidskému mozku. Její hmotnost je více než 6 kilogramů a cena byla více než 40 000 000 $. Majitel ji přenechal muzeu z důvodu, že se takový poklad musí stát společným majetkem lidí, zatímco jeho skrytí v soukromé sbírce by bylo rouháním.
Perla „Pilgrim“ je známá svým prakticky dokonalým vejcovitým tvarem.
Někdy se do měkkýšů produkujících perly dostane několik zrn nebo jiných dráždidel najednou. V tomto případě se objeví několik perel a později mohou růst společně. Byl tam slavný kříž, přirozeně tvořený devíti perlami, připevněný k sobě.
Ve starověku se všeobecně věřilo, že když perly zeslábly, tak jejich majitelé neměli čisté svědomí a jednali neslušně. Ruská historie má následující epizodu: Ivan Hrozný měl baculus pokrytý jemnými severními perlami. Jednoho dne tyto perly najednou „vybledly“. Pověrčivý car považoval tento baculus za symbol své moci, a tak nařídil obnovit jeho původní lesk. Poté byly perly odděleny od baculu, navlečeny na voskovanou nit a okamžitě odeslány do vesnice Keret v Karélii. Bydlel tam moudrý muž, který uměl vrátit „vybledlým“ perlám třpytivý lesk.
Ke splnění tohoto náročného úkolu musela jedna z mladých dívek nosit náhrdelník na krku a plavat v řece po dobu 101 nocí. Podle jiné interpretace této legendy, by se měl lesk perel vrátil, když by byly ponořeny 101krát do vod severních řek. Nikdo přesně neví, jak byl tento proces proveden, ale vrácené perly byly „oživeny“.
Zatímco ústřice, perlové mušle potřebují jistý stupeň čistoty ve své vodě, mohou k jejímu čištění a zvyšování kvality vody přispívat. Perlová mušle dokáže přefiltrovat 104 litrů každých 24 hodin.